Domowa pełnoziarnista pizza wiejska

Domowa pełnoziarnista pizza wiejska

Domowa pełnoziarnista pizza wiejska to fantastyczna, dietetyczna potrawa oraz łatwa w przygotowaniu potrawa.
Nazwa pizza pochodzi z języka łacińskiego od słowa picea, który oznacza placek stworzony z wody i mąki. Najwięcej przypuszczać można snuć, że pizza wywodzi się z Włoch, co jest jak najbardziej trafne.
Mąka pełnoziarnista jest za zdrowszą alternatywę dla białej. Dietetycy zalecają jej spożywanie, o ile nie ma się nadwrażliwości na gluten. Mąka pełnoziarnista produkowana jest z pełnych ziaren zbóż, bez ich oczyszczania z okrywy nasiennej, czyli otrąb. Dzięki temu ma ona ona większą ilość składników odżywczych oraz minerałów.

SKŁADNIKI

  • 400 g mąki pełnoziarnistej
  • 30 g drożdży
  • 2 łyżki oliwy z oliwek (ewentualnie oleju)
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka cukru
  • 3/4 szklanki ciepłej wody (40 °C)

PRZYGOTOWANIE – Domowa pełnoziarnista pizza wiejska

Mąkę przesiej do miski. W rondelku podgrzej mleko. Drożdże wykruszy do kubka z ciepłym mlekiem (około 40 ° Celsjusza) dodaj cukier, łyżkę mąki. Wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Do przesianej mąki dodaj sól, wyrośnięte drożdże z kubka, oliwa z oliwek.
Wyrabiamy ciasto dodając stopniowo ciepło wodę. Gdy ciasto będzie już dobrze wyrobione, przykrywamy je czyste ściereczką i odstawiamy na około godzinę w ciepłe miejsce. Gdy ciasto wyrośnie wykładamy i rozwałkowujemy na placek o grubości około 5 mm.
Przekładamy ciasto na blachę wyłożone papierem do pieczenia (ewentualnie wysmarowaną tłuszczem). Smarujemy ciasto sosem pomidorowym lub keczupem. Wykładamy ulubione składniki na wierzch pizzy. Pieczemy w temperaturze 200 stopni °C przez 15 minut.

Smacznego.

Przepis pochodzi od sympatycznej Karoliny. Dziękuję bardzo za przesłanie przepisu.

Znajdziesz mnie w
https://zblogowani.pl/blogi_kulinaria/smacznepotrawy-com

Sprawdź przepisy na pyszne potrawy