Knedle z serem
Knedle z serem to tradycyjne i powszechnie znane danie. Puszyste serowe nadzienie, słodkie, idealnie komponuje się z delikatnym ciastem.
To bardzo szybka i łatwa do zrobienia potrawa, a przy tym niesamowicie smaczne.
Knedle możemy podać zarówno ze śmietaną i cukrem, polane masłem z bułką tartą, posypane cukrem i cynamonem.
Knedle można zamrozić, rozkładając je w zamrażalniku na ściereczce. Należy to jednak robić umiejętnie inaczej mogą się posklejać. Po około 30 minutach, kiedy staną się już lekko zmrożone można je umieścić w jednym woreczku. W ten sposób knedle na pewno nie będą posklejane.
Składniki:
- 1 kg. ziemniaków
- 1 szklanka mąki pszennej
- 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki stołowe gęstego jogurtu lub śmietany
- 2 jajka
- 2 kostki twarogu
- sól
- mąka do podsypywania
- cukier
- cynamon
Przygotowanie:
Ziemniaki obieramy, myjemy i gotujemy w osolonym wrzątku aż do miękkości. Po ugotowaniu odlewamy je, studzimy, przeciskamy przez praskę lub przepuszczamy przez maszynkę.
Przygotowujemy twarożek: rozgniatając w miseczce ser biały z jogurtem lub śmietaną, cukrem ( dodajemy cukru według własnych preferencji ) i ewentualnie cynamonem.
Robimy ciasto: w dużej misce mieszamy ziemniaki, obie mąki, jajka i pół łyżeczki soli. Szybko wyrabiamy na na jednolitą masę, o konsystencji plasteliny, aczkolwiek bardziej kleistej. Jeśli podczas zagniatania ciasto będzie się bardzo kleić do rąk, podsypujcie je mąką.
Masę ziemniaczaną dzielimy na cztery części, każdą z nich rolujemy na podsypanym mąką blacie. Formujemy wałki z ciasta, trochę grubsze niż na kopytka (o średnicy 3–4 cm) i kroimy na mniejsze kawałki, z których powstaną knedle.
Każdy kawałek rozpłaszczamy na grubość ok. 4 mm, a do środka wkładamy małą łyżeczkę twarożku. Zlepiamy dokładnie brzegi, rolujemy w rękach, do uzyskania zgrabnej kulki. Przygotowane knedle wrzucamy do osolonego wrzątku i delikatnie mieszamy łyżką od czasu do czasu, by nie pozlepiały się, ani nie przywarły do dna.
Gotujemy przez 6 do 8 minut (w zależności od wielkości knedli) od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Odcedzamy i serwujemy.
Smacznego.